Kynutý makový závin

Po dlouhé době pro vás mám konečně nový recept i tady na blogu! Po tom ročním maratonu vymýšlení nových receptů do kuchařky si dávám trochu oraz. Taky je léto a to já každoročně chodím kolem trouby raději obloukem a tolik nepeču. A když už peču, tak teď pokaždý podle mojí kuchařky. Je v ní totiž vlastně asi všechno, co ráda peču/vařím a nějak ani nemám potřebu vymýšlet něco nového. Tak pokud kuchařku ještě nemáte, tak na ni mrkněte tady 👉 Luxor nebo tady 👉 Knihy Dobrovský nebo kdekoliv jinde.

Teď zpátky k dnešnímu receptu. Recept na kynutý makový závin patří k těm složitějším receptům, které tady na blogu najdete. Kromě kvásku je potřeba si na něj připravit i tzv. psyllium gel. Psyllium používám v některých kynutých receptech v kuchařce, kde se o něm i podrobněji rozepisuji. Tady na blogu je ale novinkou. Proč psyllium? Psyllium je přírodní rozpustná vláknina, která v těstě dokáže suplovat některé funkce, které za normálních okolností plní lepek a pomáhá tak bezlepkovému těstu lépe nakynout. Pokud ho doma nemáte nebo ho při pečení používat nechcete, tak ho můžete z receptu vynechat. V tom případě ale těsto tolik nenakyne a závin nebude tak nadýchaný. Pro lepší manipulaci s těstem doporučuji těsto vyválet na pečicím papíře. Závin pečte ve formě na chleba nebo srnčí hřbet, aby si udržel hezký tvar. Tak snad vás délka receptu neodradí. Výsledek totiž opravdu stojí za to! 😍

Co budete potřebovat:

Na těsto:

  • 15 g čerstvého droždí
  • 280 g bezlepkové univerzální mouky (doporučuji od Schäru nebo Labety) + na posypání při válení
  • 100 ml teplého mléka
  • 50 g třtinového cukru
  • 1/2 lžičky psyllia
  • 3 lžičky vody
  • špetka soli
  • 100 g másla
  • 2 vejce

Na náplň:

  • 250 ml mléka
  • 200 g mletého máku
  • 2 lžíce cukru krystal

Postup:

  1. Droždí vyndejte z lednice alespoň 30 minut předem.
  2. Odvažte si mouku do větší mísy. Mléko nalijte do hrnku a ohřejte v mikrovlnce (nebo ho ohřejte na plotně).
  3. Jako první přichází na řadu kvásek. Do malé misky rozdrobte droždí, přidejte 15 g třtinového cukru a a promíchejte, aby se cukr s droždím spojil. Potom přidejte lžíci mouky (vezměte z té odvážené, kterou máte připravenou v míse) a z hrnečku přidejte 2 lžíce teplého mléka. Promíchejte a dejte kvásek na 15 minut odstát na teplé místo.
  4. Dále si připravte psyllium gel. Do malé mističky dejte 1/2 lžičky psyllia, 3 lžičky vody, promíchejte
    a nechte odstát. Během pár minut psyllium vytvoří požadovaný gel.
  5. Do mísy, ve které máte odváženou mouku (z kroku 2), přidejte zbytek cukru, špetku soli a promíchejte. Potom si rozpusťte 50 g másla a nechte ho chvíli (zhruba 5 minut) odstát, aby nebylo úplně vařící. Mezitím oddělte žloutky od bílků. Žloutky, rozpuštěné máslo a zbytek mléka přidejte do těsta. Jako poslední přidejte do těsta vzešlý kvásek a psyllium gel.
  6. Mísu s těstem přikryjte utěrkou a nechte ho přibližně hodinu kynout na teplém místě.
  7. Když vám těsto kyne, tak si připravte makovou náplň. Mléko přiveďte k varu. Do vařícího mléka přidejte mák a cukr. Promíchejte a až náplň zhoustne, tak ji sundejte z plotny.
  8. Troubu předehřejte na 170 °C. Připravte rovnou také pekáček – aby závin při pečení hezky držel tvar, tak je lepší ho péct ve formě na chléb nebo srnčí hřbet.
  9. Na kuchyňskou linku si připravte plát pečicího papíru a trochu ho pomoučněte. Na pečicí papír položte nakynuté těsto, pomoučněte ho a válečkem vyválejte na zhruba centimetr vysoký plát. Na vyválené těsto dejte makovou náplň a těsto opatrně srolujte (mělo by se od pečicího papíru hezky odlepit). Potom závin včetně pečicího papíru opatrně přendejte do pekáčku.
  10. Rozpusťte 25 g másla a rozkvedlejte bílky, které vám zbyly z těsta. Závin potřete nejprve rozpuštěným máslem a potom připravenými bílky.
  11. Závin pečte na střední úrovni trouby zhruba 25 minut.
  12. Pět minut před vyndáním závinu z trouby si rozpusťte posledních 25 g másla.
  13. Po vytažení z trouby závin rozpuštěným máslem potřete, zakryjte utěrkou a nechte chladnout pod utěrkou.

Pokud recept vyzkoušíte, tak mi určitě dejte vědět! 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *