Tenhle článek je takový můj osobní bezlepkový velikonoční rádce. Přišlo mi jako fajn nápad sepsat vám článek o tom, jak si můžete Velikonoce bezlepkově užít. Článek jsem napsala podle toho, jak jsme Velikonoce doma vždycky slavili, a proto ho nazývám „osobním rádcem“. Nesnažila jsem se o nejširší přehled toho, co se dá v bezlepkové variantě připravit nebo sehnat v obchodech, ale vycházím hlavně z tradic, které jsou mě samotné blízké.
Pro mě byly vždycky Velikonoce hlavně o beránkovi a o barvení vajec. To druhé není pro celiaka problémem, ale to první už být může . Tak pojďme rovnou začít s pár tipy, jak na bezlepkového beránka.
Beránek
Beránka už léta letoucí peču podle receptu na bábovku, který najdete tady u mně na blogu (odkaz tady). Většinou ho dělám bez kakaa, ale i mramorová varianta je fajn. Někdy naopak dělám čistě kakaového a někdy zase do těsta přidám pár ořechů a máme ořechového beránka. Při pečení beránka nezapomeňte především důkladně vymazat formu olejem/máslem a vysypat moukou. Nejlépe poslouží hrubší mouka (např. kukuřičná) nebo klidně i strouhanka. Bezlepkové bábovkové těsto umí být křehké a trhat se, a proto je lepší nic nepodcenit. Po vlití těsta do formy pohybujte s formou velmi opatrně. To samé platí při vyndání z trouby, aby se beránek nesrazil. Po vyndání z trouby nechte beránka ještě alespoň 5 minut ve formě. Potom na vrchní otevřenou část formy přiložte prkénko a otočte. Opatrně nadzvedněte formu a beránek by z ní měl vyklouznout.
Když jsem byla malá, tak jsme beránka polévali rozpuštěnou čokoládou nebo kupovanou čokoládovou polevou. Přidávám fotku polevy od značky Carla, která je bezlepková a kupovali jsme jí vždycky nejen na beránka, ale třeba i o Vánocích na cukroví. Od polevy jsem ale postupem času upustila, protože se mi „přírodní“ beránek bez polevy líbí víc. Mašle samozřejmě nesmí chybět!
Pokud si na pečení beránka netroufáte, tak můžete zkusit směs na beránka od Labety.
Mazanec
Mazanec jsme doma nikdy moc nedělali. Vždycky jsme byli spíš „tým beránek“. Celkem jsem si ale oblíbila směs na mazanec od Labety, kterou jsem od nich dostala před pár lety na testování a pořád se k ní ráda vracím. Letos mě taky moc mile překvapil kupovaný bezlepkový mazanec z Albertu! Nemám porovnání s klasickým lepkovým mazancem, ale spoustu z vás mi na Instagramu psalo, že je s tou lepkovou klasikou srovnatelný.
Sladkosti
Pokud chcete nakoupit sobě nebo svému blízkému s bezlepkovou dietou nějaké velikonoční sladkosti, tak věřte, že na výběr je toho dneska v obchodech už opravdu hodně. Mým osobním favoritem je Kinder zajíc, kterého si pravidelně kupuji každý rok . Navíc na Velikonoce některé značky zařazují do nabídky speciální edice sladkostí bez lepku. Příkladem je třeba KitKat zajíček, který je na rozdíl do klasických KitKat sušenek bez lepku. Stejně tak jsou na tom třeba i velikonoční čokoládky od Lentilek (viz. fotka). Taky jsou bez lepku i přesto, že klasické lentilky lepek obsahují. Velikonoce proto pro nás celiaky můžou být celkem žně. Jen je důležité číst a číst složení (stejně jako vždy).
Další recepty
Jelikož Velikonoce nemusí být jen o mazanci a beránkovi, tak přidávám odkazy na některé mé velikonočně laděné recepty, které se mi tady na blogu za ta léta už nastřádaly. Třeba v nich najdete inspiraci na vaší velikonoční hostinu.
Velikonoční mandlovo-ovesné sušenky
Cuketové muffiny se sýrem feta
Přeji krásné bezlepkové Velikonoce a já se budu těšit zase u dalšího článku!